    Rohm Semiconductor RB228T150NZC9
    Part No.:
    RB228T150NZC9
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3 Full Pack
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRB228T150NZC9.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOT 150V 30A TO220FN
    Shipping
    Inventory:838
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3 Full Pack
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    150 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    880 mV @ 15 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    25 µA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220FN
    1. How to order RB228T150NZC9 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RB228T150NZC9 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RB228T150NZC9?
    Image RB228T150NZC9
    Part Number RB228T150NZC9
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-220-3 Full Pack
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 15 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction 150°C