    Rohm Semiconductor RB218NS150FHTL
    Part No.:
    RB218NS150FHTL
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRB218NS150FHTL.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOTT 150V 20A LPDS
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    150 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    880 mV @ 10 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    14.8 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    20 µA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    LPDS
    1. How to order RB218NS150FHTL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RB218NS150FHTL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RB218NS150FHTL?
    Image RB218NS150FHTL
    Part Number RB218NS150FHTL
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 10 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 14.8 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max)