    Rohm Semiconductor RB098BM100FHHTL
    Part No.:
    RB098BM100FHHTL
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOT 100V 3A TO-252
    Package/Case:
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    770 mV @ 3 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    3 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction:
    175°C
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252
    1. How to order RB098BM100FHHTL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RB098BM100FHHTL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RB098BM100FHHTL?
    Image RB098BM100FHHTL
    Part Number RB098BM100FHHTL
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 770 mV @ 3 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction 175°C