    Rohm Semiconductor LTR18EZPFLR100
    Part No.:
    LTR18EZPFLR100
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    Wide 1206 (3216 Metric), 0612
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLTR18EZPFLR100.pdf
    Description:
    RES 0.1 OHM 1% 1.5W 1206 WIDE
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    LTR
    Package/Case:
    Wide 1206 (3216 Metric), 0612
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    100 mOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    1.5W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
    Temperature Coefficient:
    0/ +150ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0612 (1632 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order LTR18EZPFLR100 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LTR18EZPFLR100 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LTR18EZPFLR100?
    Image LTR18EZPFLR100
    Part Number LTR18EZPFLR100
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series LTR
    Package/Case Wide 1206 (3216 Metric), 0612
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 100 mOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 1.5W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
    Temperature Coefficient 0/ +150ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0612 (1632 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)