    Rohm Semiconductor KTR18EZPF5602
    Part No.:
    KTR18EZPF5602
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedKTR18EZPF5602.pdf
    Description:
    RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Resistance:
    56 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Failure Rate:
    1. How to order KTR18EZPF5602 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the KTR18EZPF5602 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KTR18EZPF5602?
    Image KTR18EZPF5602
    Part Number KTR18EZPF5602
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series KTR
    Package/Case 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 56 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, High Voltage
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)