    Rohm Semiconductor KTR18EZPF3004
    Part No.:
    KTR18EZPF3004
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedKTR18EZPF3004.pdf
    Description:
    RES SMD 3M OHM 1% 1/4W 1206
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Resistance:
    3 MOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Failure Rate:
    1. How to order KTR18EZPF3004 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the KTR18EZPF3004 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KTR18EZPF3004?
    Image KTR18EZPF3004
    Part Number KTR18EZPF3004
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series KTR
    Package/Case 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 3 MOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, High Voltage
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)