    Rohm Semiconductor ESR10EZPJ243
    Part No.:
    ESR10EZPJ243
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedESR10EZPJ243.pdf
    Description:
    RES 24K OHM 5% 2/5W 0805
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    ESR
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    24 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.4W, 2/5W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order ESR10EZPJ243 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ESR10EZPJ243 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ESR10EZPJ243?
    Image ESR10EZPJ243
    Part Number ESR10EZPJ243
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series ESR
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 24 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.4W, 2/5W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)