    Rohm Semiconductor ESR03EZPJ752
    Part No.:
    ESR03EZPJ752
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedESR03EZPJ752.pdf
    Description:
    RES 7.5K OHM 5% 1/4W 0603
    Resistance:
    7.5 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Failure Rate:
    1. How to order ESR03EZPJ752 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ESR03EZPJ752 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ESR03EZPJ752?
    Image ESR03EZPJ752
    Part Number ESR03EZPJ752
    Product Status Active
    Resistance 7.5 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)