    Rohm Semiconductor 1N4004AT-82
    Part No.:
    1N4004AT-82
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    DO-204AL, DO-41, Axial
    Description:
    DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    DO-204AL, DO-41, Axial
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    400 V
    Current - Average Rectified (Io):
    1A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.1 V @ 1 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 µA @ 400 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    DO-41
    Operating Temperature - Junction:
    175°C (Max)
    1. How to order 1N4004AT-82 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 1N4004AT-82 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1N4004AT-82?
    Image 1N4004AT-82
    Part Number 1N4004AT-82
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
    Current - Average Rectified (Io) 1A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 1 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Through Hole
    Supplier Device Package DO-41
    Operating Temperature - Junction 175°C (Max)