    Rohm Semiconductor RB520S-30FTE61
    Part No.:
    RB520S-30FTE61
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    SC-79, SOD-523
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 30V 200MA EMD2
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    SC-79, SOD-523
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    30 V
    Current - Average Rectified (Io):
    200mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    600 mV @ 200 mA
    Speed:
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1 µA @ 10 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    EMD2
    Operating Temperature - Junction:
    125°C (Max)