    Picker Components PC795-1C-C2-12S-N-X
    Part No.:
    PC795-1C-C2-12S-N-X
    Manufacturer:
    Picker Components
    Category:
    Automotive Relays
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedPC795-1C-C2-12S-N-X.pdf
    Description:
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 80A 12V
    Manufacturer:
    Picker Components
    Series:
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Active
    Coil Type:
    Non Latching
    Coil Current:
    150 mA
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    80 A
    Switching Voltage:
    75VDC - Max
    Must Operate Voltage:
    7.8 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    7 ms
    Release Time:
    2 ms
    Features:
    Sealed - Fully
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Quick Connect - Multiple Sizes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    1. How to order PC795-1C-C2-12S-N-X on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PC795-1C-C2-12S-N-X price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PC795-1C-C2-12S-N-X?
    Series - - - - -
    Packaging Bag Bag Tray Box Bag
    Product Status Active Active Active Active Active
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Coil Current 150 mA 168 mA 150 mA 168 mA 75 mA
    Coil Voltage 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC 24VDC
    Contact Rating (Current) 80 A 80 A - - -
    Switching Voltage 75VDC - Max 75VDC - Max 75VDC - Max 75VDC - Max 75VDC - Max
    Must Operate Voltage 7.8 VDC 7.8 VDC 7.8 VDC 7.8 VDC 15.6 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 2.4 VDC
    Operate Time 7 ms 7 ms 7 ms 7 ms 7 ms
    Release Time 2 ms 2 ms 2 ms 2 ms 2 ms
    Features Sealed - Fully Resistor, Sealed - Fully Sealed - Fully Resistor Sealed - Fully
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Through Hole Chassis Mount Chassis Mount
    Termination Style Quick Connect - Multiple Sizes Quick Connect - Multiple Sizes PC Pin Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - Multiple Sizes
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C