    CIT Relay and Switch A2F1CSQ24VDC1.6D
    Part No.:
    A2F1CSQ24VDC1.6D
    Manufacturer:
    CIT Relay and Switch
    Category:
    Automotive Relays
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedA2F1CSQ24VDC1.6D.pdf
    Description:
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
    Shipping
    Inventory:114
    Manufacturer:
    CIT Relay and Switch
    Series:
    A2
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Coil Type:
    Non Latching
    Coil Current:
    66.7 mA
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    40 A
    Switching Voltage:
    75VDC - Max
    Must Operate Voltage:
    16.8 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC
    Operate Time:
    7 ms
    Release Time:
    5 ms
    Features:
    Diode, Sealed - Fully
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    1. How to order A2F1CSQ24VDC1.6D on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the A2F1CSQ24VDC1.6D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A2F1CSQ24VDC1.6D?
    Image A2F1CSQ24VDC1.6D A2F1CSQ24VDC1.6 A2F1CSQ24VDC1.6R A2F1CSQ24VDC1.9R A2F1CSQ24VDC1.9
    Part Number A2F1CSQ24VDC1.6D A2F1CSQ24VDC1.6 A2F1CSQ24VDC1.6R A2F1CSQ24VDC1.9R A2F1CSQ24VDC1.9
    Series A2 A2 A2 A2 A2
    Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active Active
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Coil Current 66.7 mA 66.7 mA 66.7 mA 79.2 mA 79.2 mA
    Coil Voltage 24VDC 24VDC 24VDC 24VDC 24VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 40 A 40 A 40 A 40 A 40 A
    Switching Voltage 75VDC - Max 75VDC - Max 75VDC - Max 75VDC - Max 75VDC - Max
    Must Operate Voltage 16.8 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC
    Must Release Voltage 2.4 VDC 2.4 VDC 2.4 VDC 2.4 VDC 2.4 VDC
    Operate Time 7 ms 7 ms 7 ms 7 ms 7 ms
    Release Time 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C