    Panasonic Electric Works CB1F-M-12V
    Part No.:
    CB1F-M-12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Automotive Relays
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCB1F-M-12V.pdf
    Description:
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    CB
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Coil Type:
    Non Latching
    Coil Current:
    117 mA
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    40 A
    Switching Voltage:
    14VDC - Nom
    Must Operate Voltage:
    7 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    15 ms
    Release Time:
    15 ms
    Features:
    Sealed - Flux Protection
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    1. How to order CB1F-M-12V on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CB1F-M-12V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CB1F-M-12V?
    Image CB1F-P-12V CB1F-12V CB1F-R-M-12V CB1F-M-12V CB1F-R-24V
    Part Number CB1F-P-12V CB1F-12V CB1F-R-M-12V CB1F-M-12V CB1F-R-24V
    Series CB CB CB CB CB
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Coil Current 117 mA 117 mA 134 mA 117 mA 84 mA
    Coil Voltage 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC 24VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 40 A 40 A 40 A 40 A 20 A
    Switching Voltage 14VDC - Nom 14VDC - Nom 14VDC - Nom 14VDC - Nom 28VDC - Nom
    Must Operate Voltage 7 VDC 7 VDC 7 VDC 7 VDC 14 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 2.4 VDC
    Operate Time 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
    Release Time 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
    Mounting Type Through Hole Socketable Chassis Mount Chassis Mount Socketable
    Termination Style PC Pin Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C