    OptiFuse MSC-750MA
    Part No.:
    MSC-750MA
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMSC-750MA.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Package/Case:
    Series:
    MSC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    750 mA
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Medium Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    100A
    Melting I²t:
    0.8669
    Approval Agency:
    cULus, UL 248
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
    1. How to order MSC-750MA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MSC-750MA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSC-750MA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSC-750MA.
    Image MSC-6.3A MSC-500MA MSC-3.15A MSC-6A MSC-750MA
    Part Number MSC-6.3A MSC-500MA MSC-3.15A MSC-6A MSC-750MA
    Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
    Package/Case
    Series MSC MSC MSC MSC MSC
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps) 6.3 A 500 mA 3.15 A 6 A 750 mA
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Response Time Medium Blow Medium Blow Medium Blow Medium Blow Medium Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A 100A 100A 100A 100A
    Melting I²t 84.15 0.7704 17.41 75.02 0.8669
    Approval Agency cULus, UL 248 cULus, UL 248 cULus, UL 248 cULus, UL 248 cULus, UL 248
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)