    OptiFuse MSC-700MA
    Part No.:
    MSC-700MA
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMSC-700MA.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 700MA 250VAC 5X20MM
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Package/Case:
    Series:
    MSC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    700 mA
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Medium Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    100A
    Melting I²t:
    0.7551
    Approval Agency:
    cULus, UL 248
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)