    onsemi MBRF10H150CTG
    Part No.:
    MBRF10H150CTG
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3 Full Pack
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMBRF10H150CTG.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOTT 150V 5A TO220FP
    Shipping
    Inventory:76
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3 Full Pack
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    150 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    850 mV @ 5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    45 µA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction:
    -20°C ~ 150°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220FP
    1. How to order MBRF10H150CTG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MBRF10H150CTG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MBRF10H150CTG?
    Image MBRF10H150CTG
    Part Number MBRF10H150CTG
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-220-3 Full Pack
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 5 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 45 µA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction -20°C ~ 150°C