    onsemi MBR40L60CTG
    Part No.:
    MBR40L60CTG
    Manufacturer:
    onsemi
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMBR40L60CTG.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOT 60V 20A TO-220
    Shipping
    Inventory:166
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    SWITCHMODE™
    Package/Case:
    TO-220-3
    Product Status:
    Active
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    60 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    610 mV @ 20 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    550 µA @ 60 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Supplier Device Package:
    TO-220
    1. How to order MBR40L60CTG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MBR40L60CTG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MBR40L60CTG?
    Image MBR40L60CTG
    Part Number MBR40L60CTG
    Manufacturer onsemi
    Series SWITCHMODE™
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 610 mV @ 20 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 550 µA @ 60 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C