    onsemi FES16JTR
    Part No.:
    FES16JTR
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-220-2
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFES16JTR.pdf
    Description:
    DIODE GEN PURP 600V 16A TO220-2
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-2
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    600 V
    Current - Average Rectified (Io):
    16A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.5 V @ 8 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 µA @ 600 V
    Capacitance @ Vr, F:
    145pF @ 4V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    1. How to order FES16JTR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FES16JTR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FES16JTR?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FES16JTR.
    7.How to contact us to get technical supports, such as FES16JTR pin diagram, FES16JTR datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image FES16JTR
    Part Number FES16JTR
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-220-2
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
    Current - Average Rectified (Io) 16A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 8 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 600 V
    Capacitance @ Vr, F 145pF @ 4V, 1MHz
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Through Hole
    Supplier Device Package TO-220-2
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C