    onsemi FFPF10UP60STU
    Part No.:
    FFPF10UP60STU
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-220-2 Full Pack
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFFPF10UP60STU.pdf
    Description:
    DIODE GEN PURP 600V 10A TO220F
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-2 Full Pack
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Avalanche
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    600 V
    Current - Average Rectified (Io):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    2.2 V @ 10 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    58 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 600 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220F-2L
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    1. How to order FFPF10UP60STU on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FFPF10UP60STU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FFPF10UP60STU?
    Image FFPF10UP60STU
    Part Number FFPF10UP60STU
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-220-2 Full Pack
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Technology Avalanche
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.2 V @ 10 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 58 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 600 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Through Hole
    Supplier Device Package TO-220F-2L
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C