    Ohmite KDV06DR390ET
    Part No.:
    KDV06DR390ET
    Manufacturer:
    Ohmite
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedKDV06DR390ET.pdf
    Description:
    RES 0.39 OHM 0.5% 1/5W 0603
    Manufacturer:
    Ohmite
    Series:
    KDV
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    390 mOhms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Power (Watts):
    0.2W, 1/5W
    Composition:
    Metal Film
    Features:
    Current Sense
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order KDV06DR390ET on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the KDV06DR390ET price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KDV06DR390ET?
    Image KDV06DR390ET
    Part Number KDV06DR390ET
    Manufacturer Ohmite
    Series KDV
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 390 mOhms
    Tolerance ±0.5%
    Power (Watts) 0.2W, 1/5W
    Composition Metal Film
    Features Current Sense
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)