    Ohmite KDV04FR470ET
    Part No.:
    KDV04FR470ET
    Manufacturer:
    Ohmite
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedKDV04FR470ET.pdf
    Description:
    RES 0.47 OHM 1% 1/8W 0402
    Manufacturer:
    Ohmite
    Series:
    KDV
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    470 mOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Composition:
    Metal Film
    Features:
    Current Sense
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order KDV04FR470ET on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the KDV04FR470ET price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KDV04FR470ET?
    Image KDV04FR470ET
    Part Number KDV04FR470ET
    Manufacturer Ohmite
    Series KDV
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 470 mOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Metal Film
    Features Current Sense
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)