    Nexperia USA Inc. BAS40VY-QX
    Part No.:
    BAS40VY-QX
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBAS40VY-QX.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOT 40V 120MA 6TSSOP
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Series:
    Package/Case:
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    3 Independent
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    40 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    120mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1 V @ 40 mA
    Speed:
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 µA @ 40 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    6-TSSOP
    1. How to order BAS40VY-QX on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BAS40VY-QX price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BAS40VY-QX?
    Image BAS40VY-QX BAS40VYX
    Part Number BAS40VY-QX BAS40VYX
    Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
    Series - -
    Package/Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Diode Configuration 3 Independent 3 Independent
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 120mA 120mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 40 mA 1 V @ 40 mA
    Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 40 V 10 µA @ 40 V
    Operating Temperature - Junction 150°C 150°C