    Murata Electronics CSTCR4M20G55-R0
    Part No.:
    CSTCR4M20G55-R0
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Resonators
    Package:
    3-SMD, Non-Standard
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCSTCR4M20G55-R0.pdf
    Description:
    CER RES
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    CERALOCK® CSTCR
    Package/Case:
    3-SMD, Non-Standard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Ceramic
    Frequency:
    4.2 MHz
    Frequency Stability:
    ±0.2%
    Frequency Tolerance:
    ±0.5%
    Features:
    Built in Capacitor
    Capacitance:
    39 pF
    Impedance:
    60 Ohms
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 80°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
    Height:
    0.047" (1.20mm)
    1. How to order CSTCR4M20G55-R0 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CSTCR4M20G55-R0 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CSTCR4M20G55-R0?
    Image CSTCR4M20G55B-R0 CSTCR4M20G55-R0 CSTCR4M20G55Z-R0
    Part Number CSTCR4M20G55B-R0 CSTCR4M20G55-R0 CSTCR4M20G55Z-R0
    Manufacturer Murata Electronics Murata Electronics Murata Electronics
    Series CERALOCK® CSTCR CERALOCK® CSTCR CERALOCK® CSTCR
    Package/Case 3-SMD, Non-Standard 3-SMD, Non-Standard 3-SMD, Non-Standard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Type Ceramic Ceramic Ceramic
    Frequency 4.2 MHz 4.2 MHz 4.2 MHz
    Frequency Stability ±0.15% ±0.2% ±0.3%
    Frequency Tolerance ±0.5% ±0.5% ±0.5%
    Features Built in Capacitor Built in Capacitor Built in Capacitor
    Capacitance 39 pF 39 pF 39 pF
    Impedance 60 Ohms 60 Ohms 60 Ohms
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -20°C ~ 80°C -40°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
    Height 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)