    ECS Inc. ECS-CTP-8.00-30-TR
    Part No.:
    ECS-CTP-8.00-30-TR
    Category:
    Resonators
    Package:
    3-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECS-CTP-8.00-30-TR.pdf
    Description:
    CERAMIC RES 8.00MHZ 30PF SMD
    Series:
    ECS-CTP
    Package/Case:
    3-SMD, No Lead
    Type:
    Ceramic
    Frequency:
    8 MHz
    Frequency Stability:
    ±0.3%
    Frequency Tolerance:
    ±0.5%
    Features:
    Built in Capacitor
    Capacitance:
    30 pF
    Impedance:
    30 Ohms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.118" W (6.00mm x 3.00mm)
    Height:
    0.079" (2.00mm)
    1. How to order ECS-CTP-8.00-30-TR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ECS-CTP-8.00-30-TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ECS-CTP-8.00-30-TR?
    Manufacturer ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc.
    Series ECS-CTP ECS-CTE ECS-CTP ECS-CTP CR2
    Package/Case 3-SMD, No Lead 3-SMD, No Lead 3-SMD, No Lead 3-SMD, No Lead 3-SMD, Non-Standard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Ceramic Ceramic Ceramic Ceramic Ceramic
    Frequency 8 MHz 8 MHz 3.58 MHz 4 MHz 20 MHz
    Frequency Stability ±0.3% ±0.2% ±0.3% ±0.3% ±0.3%
    Frequency Tolerance ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5%
    Capacitance 30 pF 15 pF 30 pF 30 pF 15 pF
    Impedance 30 Ohms 40 Ohms 30 Ohms 30 Ohms -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -20°C ~ 80°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.236" L x 0.118" W (6.00mm x 3.00mm) 0.126" L x 0.051" W (3.20mm x 1.30mm) 0.236" L x 0.118" W (6.00mm x 3.00mm) 0.236" L x 0.118" W (6.00mm x 3.00mm) 0.146" L x 0.122" W (3.70mm x 3.10mm)
    Height 0.079" (2.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.059" (1.50mm)