    Microchip Technology APTDX600A170D16AG
    Part No.:
    APTDX600A170D16AG
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAPTDX600A170D16AG.pdf
    Description:
    DIODE MODULE GEN PURP 1700V 670A
    Shipping
    Inventory:10
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Series Connection
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1700 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    670A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    2.7 V @ 600 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    50 µA @ 1700 V
    Operating Temperature - Junction:
    -40°C ~ 175°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order APTDX600A170D16AG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTDX600A170D16AG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTDX600A170D16AG?
    Image APTDX600A170D16AG
    Part Number APTDX600A170D16AG
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case Module
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Series Connection
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1700 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 670A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.7 V @ 600 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 1700 V
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C