    Microchip Technology APTDF300A120D16AG
    Part No.:
    APTDF300A120D16AG
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAPTDF300A120D16AG.pdf
    Description:
    DIODE MODULE GEN PURP 1200V 600A
    Shipping
    Inventory:10
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Series Connection
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1200 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    600A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    3.5 V @ 300 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    385 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    300 µA @ 1200 V
    Operating Temperature - Junction:
    -40°C ~ 175°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order APTDF300A120D16AG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTDF300A120D16AG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTDF300A120D16AG?
    Image APTDF300A120D16AG
    Part Number APTDF300A120D16AG
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case Module
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Series Connection
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 600A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3.5 V @ 300 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 385 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 1200 V
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C