    Microchip Technology APT60DQ60BCTG
    Part No.:
    APT60DQ60BCTG
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAPT60DQ60BCTG.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY GP 600V 60A TO247
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    600 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    60A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    2.4 V @ 60 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    35 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    25 µA @ 600 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247 [B]
    1. How to order APT60DQ60BCTG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APT60DQ60BCTG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APT60DQ60BCTG?
    Image APT60DQ60BCTG
    Part Number APT60DQ60BCTG
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 60A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.4 V @ 60 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 600 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C