    Microchip Technology APT2X30D30J
    Part No.:
    APT2X30D30J
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    SOT-227-4, miniBLOC
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAPT2X30D30J.pdf
    Description:
    DIODE MODULE GP 300V 30A ISOTOP
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    SOT-227-4, miniBLOC
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    2 Independent
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    300 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.4 V @ 30 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    25 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    150 µA @ 300 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    ISOTOP®
    1. How to order APT2X30D30J on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APT2X30D30J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APT2X30D30J?
    Image APT2X30D30J
    Part Number APT2X30D30J
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 2 Independent
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 30 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 25 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 300 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C