    Microchip Technology APT2X100D40J
    Part No.:
    APT2X100D40J
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    SOT-227-4, miniBLOC
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAPT2X100D40J.pdf
    Description:
    DIODE MODULE GP 400V 100A ISOTOP
    Package/Case:
    SOT-227-4, miniBLOC
    Active
    Diode Configuration:
    2 Independent
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    400 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    100A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.5 V @ 100 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 400 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    ISOTOP®
    1. How to order APT2X100D40J on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APT2X100D40J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APT2X100D40J?
    Image APT2X100D40J
    Part Number APT2X100D40J
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 2 Independent
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 100 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 400 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C