    MACOM Technology Solutions PH2729-65M
    Part No.:
    PH2729-65M
    Manufacturer:
    MACOM Technology Solutions
    Category:
    Bipolar RF Transistors
    Package:
    2L-FLG
    Description:
    TRANSISTOR,BIPOLAR,65W,36V,2.70-
    Manufacturer:
    MACOM Technology Solutions
    Series:
    Package/Case:
    2L-FLG
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Transistor Type:
    NPN
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    65V
    Frequency - Transition:
    2.7GHz ~ 2.9GHz
    Noise Figure (dB Typ @ f):
    Gain:
    8.5dB
    Power - Max:
    330W
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
    Current - Collector (Ic) (Max):
    8A
    Operating Temperature:
    200°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order PH2729-65M on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PH2729-65M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PH2729-65M?
    Image PH2729-25M PH2729-110M PH2729-65M PH2729-130M
    Part Number PH2729-25M PH2729-110M PH2729-65M PH2729-130M
    Series - - - -
    Package/Case - 2L-FLG 2L-FLG -
    Packaging Tray Bulk Bulk Tray
    Product Status Active Active Active Active
    Transistor Type NPN NPN NPN NPN
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 60V 63V 65V 63V
    Frequency - Transition - 2.7GHz ~ 2.9GHz 2.7GHz ~ 2.9GHz -
    Gain 9.2dB 6.8dB 8.5dB 9.73dB ~ 8.85dB
    Power - Max 70W 330W 330W 130W
    Current - Collector (Ic) (Max) 4A 8A 8A 12.5A
    Operating Temperature 200°C (TJ) 200°C (TJ) 200°C (TJ) 200°C (TJ)