    Littelfuse Inc. S4010LS3TP
    Part No.:
    S4010LS3TP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    SCRs
    Package:
    TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedS4010LS3TP.pdf
    Description:
    SCR 400V 10A ITO220AB
    Shipping
    Inventory:937
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Teccor®
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Voltage - Off State:
    400 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    800 mV
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    500 µA
    Voltage - On State (Vtm) (Max):
    1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    6.4 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    10 A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    8 mA
    Current - Off State (Max):
    5 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    83A, 100A
    SCR Type:
    Sensitive Gate
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    ITO-220AB
    1. How to order S4010LS3TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the S4010LS3TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of S4010LS3TP?
    Image S4010LS3TP
    Part Number S4010LS3TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series Teccor®
    Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Voltage - Off State 400 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 800 mV
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 500 µA
    Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max) 6.4 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 10 A
    Current - Hold (Ih) (Max) 8 mA
    Current - Off State (Max) 5 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A
    SCR Type Sensitive Gate
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)