    STMicroelectronics TN1605H-8I
    Part No.:
    TN1605H-8I
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    SCRs
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTN1605H-8I.pdf
    Description:
    16 A 800 V HIGH TEMPERATURE SCR
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Voltage - Off State:
    800 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    35 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max):
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    16 A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    35 mA
    Current - Off State (Max):
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    160A, 168A
    SCR Type:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)