    LICAP Technologies, Inc. SM0500-016-PT
    Part No.:
    SM0500-016-PT
    Manufacturer:
    LICAP Technologies, Inc.
    Category:
    Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSM0500-016-PT.pdf
    Description:
    CAPACITOR 500F 0%/20% 16V CHAS
    Shipping
    Inventory:15
    Manufacturer:
    LICAP Technologies, Inc.
    Series:
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    500 F
    Tolerance:
    0%, +20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.8mOhm
    Lifetime @ Temp.:
    1500 Hrs @ 65°C
    Termination:
    Screw Terminals
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Package / Case:
    Module
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    16.457" L x 2.677" W (418.00mm x 68.00mm)
    Height - Seated (Max):
    7.008" (178.00mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 65°C
    1. How to order SM0500-016-PT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SM0500-016-PT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SM0500-016-PT?
    Image SM0500-016-PT-1 SM0500-016-PT SM0500-016-ATH
    Part Number SM0500-016-PT-1 SM0500-016-PT SM0500-016-ATH
    Manufacturer LICAP Technologies, Inc. LICAP Technologies, Inc. LICAP Technologies, Inc.
    Series - - -
    Packaging Bulk Box Box
    Product Status Active Active Active
    Capacitance 500 F 500 F 500 F
    Tolerance 0%, +20% 0%, +20% 0%, +20%
    Voltage - Rated 16 V 16 V 16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8mOhm 1.8mOhm 1.8mOhm
    Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C 1500 Hrs @ 65°C 1500 Hrs @ 65°C
    Termination Screw Terminals Screw Terminals Screw Terminals
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Package / Case Module Module Module
    Lead Spacing - - -
    Size / Dimension 16.457" L x 2.677" W (418.00mm x 68.00mm) 16.457" L x 2.677" W (418.00mm x 68.00mm) 16.457" L x 2.677" W (418.00mm x 68.00mm)
    Height - Seated (Max) 7.008" (178.00mm) 7.008" (178.00mm) 7.008" (178.00mm)
    Operating Temperature -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C