    Eaton - Electronics Division B0510-2R5224-R
    Part No.:
    B0510-2R5224-R
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedB0510-2R5224-R.pdf
    Description:
    CAP 220MF -20% +80% 2.5V T/H
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Series:
    B
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 mF
    Tolerance:
    -20%, +80%
    Voltage - Rated:
    2.5 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2Ohm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 70°C
    Termination:
    PC Pins
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial, Can
    Lead Spacing:
    0.079" (2.00mm)
    Size / Dimension:
    0.217" Dia (5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C
    1. How to order B0510-2R5224-R on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the B0510-2R5224-R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B0510-2R5224-R?
    Image B0510-2R5224-R B0510-2R5224
    Part Number B0510-2R5224-R B0510-2R5224
    Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
    Series B B
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Obsolete
    Capacitance 220 mF 220 mF
    Tolerance -20%, +80% -20%, +80%
    Voltage - Rated 2.5 V 2.5 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm @ 1kHz 2Ohm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C 1000 Hrs @ 70°C
    Termination PC Pins PC Pins
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Package / Case Radial, Can Radial, Can
    Lead Spacing 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
    Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm) 0.217" Dia (5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm) 0.472" (12.00mm)
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C