    IXYS IXGH24N60C
    Part No.:
    IXGH24N60C
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Description:
    IGBT 600V 48A 150W TO247AD
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    HiPerFAST™, Lightspeed™
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    48 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    96 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.5V @ 15V, 24A
    Power - Max:
    150 W
    Switching Energy:
    240µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    55 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    15ns/75ns
    Test Condition:
    480V, 24A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247AD
    1. How to order IXGH24N60C on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXGH24N60C price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXGH24N60C?
    Image IXGH24N60C IXGH24N60CD1 IXGH24N60C4 IXGH24N60C4D1
    Part Number IXGH24N60C IXGH24N60CD1 IXGH24N60C4 IXGH24N60C4D1
    Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS
    Series HiPerFAST™, Lightspeed™ HiPerFAST™, Lightspeed™ - -
    Package/Case TO-247-3 TO-247-3 TO-247-3 TO-247-3
    Packaging Bulk Tube Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    IGBT Type - - PT PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V 600 V 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 48 A 48 A 56 A 56 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 96 A 80 A 130 A 130 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 24A 2.5V @ 15V, 24A 2.7V @ 15V, 24A 2.7V @ 15V, 24A
    Power - Max 150 W 150 W 190 W 190 W
    Switching Energy 240µJ (off) 240µJ (off) 400µJ (on), 300µJ (off) 400µJ (on), 300µJ (off)
    Input Type Standard Standard Standard Standard
    Gate Charge 55 nC 55 nC 64 nC 64 nC
    Td (on/off) @ 25°C 15ns/75ns 15ns/75ns 21ns/143ns 21ns/143ns
    Test Condition 480V, 24A, 10Ohm, 15V 480V, 24A, 10Ohm, 15V 360V, 24A, 10Ohm, 15V 360V, 24A, 10Ohm, 15V