    IXYS IXGH24N60C4
    Part No.:
    IXGH24N60C4
    Package:
    TO-247-3
    Description:
    IGBT 600V 56A 190W TO247
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    56 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    130 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.7V @ 15V, 24A
    Power - Max:
    190 W
    Switching Energy:
    400µJ (on), 300µJ (off)
    Gate Charge:
    64 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    21ns/143ns
    Test Condition:
    360V, 24A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247AD
    1. How to order IXGH24N60C4 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXGH24N60C4 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXGH24N60C4?
    Image IXGH24N60C4 IXGH24N60C4D1
    Part Number IXGH24N60C4 IXGH24N60C4D1
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series - -
    Package/Case TO-247-3 TO-247-3
    Packaging Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete
    IGBT Type PT PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 56 A 56 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 130 A 130 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 24A 2.7V @ 15V, 24A
    Power - Max 190 W 190 W
    Switching Energy 400µJ (on), 300µJ (off) 400µJ (on), 300µJ (off)
    Input Type Standard Standard
    Gate Charge 64 nC 64 nC
    Td (on/off) @ 25°C 21ns/143ns 21ns/143ns
    Test Condition 360V, 24A, 10Ohm, 15V 360V, 24A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) - 25 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)