    IXYS DHG20C600QB
    Part No.:
    DHG20C600QB
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-3P-3, SC-65-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedDHG20C600QB.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY GP 600V 10A TO-3P
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    TO-3P-3, SC-65-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    600 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    2.35 V @ 10 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    35 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    15 µA @ 600 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-3P
    1. How to order DHG20C600QB on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DHG20C600QB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DHG20C600QB?
    Image DHG20C600QB
    Part Number DHG20C600QB
    Manufacturer IXYS
    Series -
    Package/Case TO-3P-3, SC-65-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.35 V @ 10 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 15 µA @ 600 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C