    Infineon Technologies FP50R12KT4BPSA1
    Part No.:
    FP50R12KT4BPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    Module
    Description:
    LOW POWER ECONO AG-ECONO2B-411
    Shipping
    Inventory:11
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    EconoPIM™ 2
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Configuration:
    Three Phase Inverter
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    50 A
    Power - Max:
    280 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.25V @ 15V, 50A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    1 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    2.8 nF @ 25 V
    Input:
    Three Phase Bridge Rectifier
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    AG-ECONO2B
    1. How to order FP50R12KT4BPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FP50R12KT4BPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FP50R12KT4BPSA1?
    Image FP50R12KT4BPSA1
    Part Number FP50R12KT4BPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series EconoPIM™ 2
    Package/Case Module
    Packaging Tray
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Three Phase Inverter
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 50 A
    Power - Max 280 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.25V @ 15V, 50A
    Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 2.8 nF @ 25 V
    Input Three Phase Bridge Rectifier
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)