    Infineon Technologies FP40R12KE3BPSA1
    Part No.:
    FP40R12KE3BPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    Module
    Description:
    LOW POWER ECONO AG-ECONO2C-311
    Shipping
    Inventory:2
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    SmartPIM1
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Configuration:
    Three Phase Inverter
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    55 A
    Power - Max:
    210 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.15V @ 15V, 40A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    1 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    2.5 nF @ 25 V
    Input:
    Three Phase Bridge Rectifier
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    AG-ECONO2C
    1. How to order FP40R12KE3BPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FP40R12KE3BPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FP40R12KE3BPSA1?
    Image FP40R12KE3BPSA1
    Part Number FP40R12KE3BPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series SmartPIM1
    Package/Case Module
    Packaging Tray
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Three Phase Inverter
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 55 A
    Power - Max 210 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.15V @ 15V, 40A
    Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 2.5 nF @ 25 V
    Input Three Phase Bridge Rectifier
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)