    Infineon Technologies DD700N22KXPSA1
    Part No.:
    DD700N22KXPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedDD700N22KXPSA1.pdf
    Description:
    DIODE MOD 2200V 700A BGPB60E2A-1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Series Connection
    Technology:
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    2200 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    700A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.36 V @ 2200 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    40 mA @ 2200 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    BG-PB60E2A-1
    1. How to order DD700N22KXPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DD700N22KXPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DD700N22KXPSA1?
    Image DD700N22KXPSA1
    Part Number DD700N22KXPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series -
    Package/Case Module
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Series Connection
    Technology -
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 2200 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 700A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.36 V @ 2200 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 40 mA @ 2200 V
    Operating Temperature - Junction 150°C