    Infineon Technologies DD600N18KXPSA1
    Part No.:
    DD600N18KXPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedDD600N18KXPSA1.pdf
    Description:
    DIODE MODULE GP 1800V BGPB60E2A1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Series Connection
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1800 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    600A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.32 V @ 1.8 kA
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    40 mA @ 1800 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    BG-PB60E2A-1
    1. How to order DD600N18KXPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DD600N18KXPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DD600N18KXPSA1?
    Image DD600N18KXPSA1
    Part Number DD600N18KXPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series -
    Package/Case Module
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Series Connection
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1800 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 600A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.32 V @ 1.8 kA
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 40 mA @ 1800 V
    Operating Temperature - Junction 150°C