    Infineon Technologies DD380N16KHPSA1
    Part No.:
    DD380N16KHPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedDD380N16KHPSA1.pdf
    Description:
    DIODE MOD GP 1600V 380A MOD
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    1 Pair Series Connection
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1600 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    380A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.4 V @ 1600 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    25 mA @ 1600 V
    Operating Temperature - Junction:
    -40°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order DD380N16KHPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DD380N16KHPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DD380N16KHPSA1?
    Image DD380N16KHPSA1
    Part Number DD380N16KHPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series -
    Package/Case Module
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Series Connection
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 380A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 1600 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 25 mA @ 1600 V
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C