    Infineon Technologies DD350N18KHPSA1
    Part No.:
    DD350N18KHPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedDD350N18KHPSA1.pdf
    Description:
    DIODE MOD GP 1800V 350A MOD
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    1 Pair Series Connection
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1800 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    350A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.28 V @ 1000 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    30 mA @ 1800 V
    Operating Temperature - Junction:
    -40°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order DD350N18KHPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DD350N18KHPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DD350N18KHPSA1?
    Image DD350N18KHPSA1
    Part Number DD350N18KHPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series -
    Package/Case Module
    Packaging Tray
    Product Status Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Series Connection
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1800 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 350A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.28 V @ 1000 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 30 mA @ 1800 V
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C