    Infineon Technologies BAV70SH6827XTSA1
    Part No.:
    BAV70SH6827XTSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    6-VSSOP, SC-88, SOT-363
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBAV70SH6827XTSA1.pdf
    Description:
    DIODE ARR GP 80V 200MA SOT36361
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    Package/Case:
    6-VSSOP, SC-88, SOT-363
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    2 Pair Common Cathode
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    80 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    200mA (DC)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.25 V @ 150 mA
    Speed:
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Reverse Recovery Time (trr):
    4 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    150 nA @ 70 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    PG-SOT363-6-1
    1. How to order BAV70SH6827XTSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BAV70SH6827XTSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BAV70SH6827XTSA1?
    Image BAV70SH6827XTSA1
    Part Number BAV70SH6827XTSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series -
    Package/Case 6-VSSOP, SC-88, SOT-363
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Diode Configuration 2 Pair Common Cathode
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 80 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200mA (DC)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25 V @ 150 mA
    Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Reverse Recovery Time (trr) 4 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 150 nA @ 70 V
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max)