    GeneSiC Semiconductor M3P75A-140
    Part No.:
    M3P75A-140
    Manufacturer:
    GeneSiC Semiconductor
    Category:
    Bridge Rectifiers
    Package:
    5-SMD Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedM3P75A-140.pdf
    Description:
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 75A 5-SMD
    Manufacturer:
    GeneSiC Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    5-SMD Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Type:
    Three Phase
    Technology:
    Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max):
    1.4 kV
    Current - Average Rectified (Io):
    75 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.15 V @ 75 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 µA @ 1400 V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    5-SMD
    1. How to order M3P75A-140 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the M3P75A-140 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of M3P75A-140?
    Image M3P75A-100 M3P75A-120 M3P75A-140 M3P75A-160 M3P75A-60
    Part Number M3P75A-100 M3P75A-120 M3P75A-140 M3P75A-160 M3P75A-60
    Series - - - - -
    Package/Case 5-SMD Module 5-SMD Module 5-SMD Module 5-SMD Module 5-SMD Module
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Diode Type Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase
    Technology Standard Standard Standard Standard Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max) 1 kV 1.2 kV 1.4 kV 1.6 kV 600 V
    Current - Average Rectified (Io) 75 A 75 A 75 A 75 A 75 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.15 V @ 75 A 1.15 V @ 75 A 1.15 V @ 75 A 1.15 V @ 75 A -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1000 V 10 µA @ 1200 V 10 µA @ 1400 V 10 µA @ 1600 V 10 µA @ 600 V