    IXYS VUO110-14NO7
    Part No.:
    VUO110-14NO7
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Bridge Rectifiers
    Package:
    PWS-E
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedVUO110-14NO7.pdf
    Description:
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 127A PWS-E
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    PWS-E
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Type:
    Three Phase
    Technology:
    Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max):
    1.4 kV
    Current - Average Rectified (Io):
    127 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.13 V @ 50 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 1400 V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order VUO110-14NO7 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the VUO110-14NO7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VUO110-14NO7?
    Image VUO110-16NO7 VUO110-12NO7 VUO110-08NO7 VUO110-14NO7 VUO110-18NO7
    Part Number VUO110-16NO7 VUO110-12NO7 VUO110-08NO7 VUO110-14NO7 VUO110-18NO7
    Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
    Series - - - - -
    Package/Case PWS-E PWS-E PWS-E PWS-E PWS-E
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Active Active Active Obsolete Active
    Diode Type Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase
    Technology Standard Standard Standard Standard Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max) 1.6 kV 1.2 kV 800 V 1.4 kV 1.8 kV
    Current - Average Rectified (Io) 127 A 127 A 127 A 127 A 127 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.13 V @ 50 A 1.13 V @ 50 A 1.13 V @ 50 A 1.13 V @ 50 A 1.13 V @ 50 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1600 V 100 µA @ 1200 V 100 µA @ 800 V 100 µA @ 1400 V 100 µA @ 1800 V