    Eaton - Electronics Division EFDKA80K356F014BH
    Part No.:
    EFDKA80K356F014BH
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEFDKA80K356F014BH.pdf
    Description:
    CAP FILM 35UF 10% 800VDC RAD
    Shipping
    Inventory:150
    Capacitance:
    35 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    800V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    9.5 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    2.264" L x 0.984" W (57.50mm x 25.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.811" (46.00mm)
    Lead Spacing:
    2.067" (52.50mm)
    Features:
    1. How to order EFDKA80K356F014BH on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EFDKA80K356F014BH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EFDKA80K356F014BH?
    Image EFDKA80K356F014BH
    Part Number EFDKA80K356F014BH
    Manufacturer Eaton - Electronics Division
    Package/Case Radial - 4 Leads
    Capacitance 35 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 9.5 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 2.264" L x 0.984" W (57.50mm x 25.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.811" (46.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 2.067" (52.50mm)