    Eaton - Electronics Division EFDKA55K356E164DH
    Part No.:
    EFDKA55K356E164DH
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial - 4 Leads
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEFDKA55K356E164DH.pdf
    Description:
    CAP FILM 35UF 10% 550VDC RAD
    Shipping
    Inventory:176
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Package/Case:
    Radial - 4 Leads
    Capacitance:
    35 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    550V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    6.8 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.811" (46.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    1.476" (37.50mm)
    Applications:
    Automotive; DC Link, DC Filtering
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order EFDKA55K356E164DH on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EFDKA55K356E164DH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EFDKA55K356E164DH?
    Image EFDKA55K356E164DH
    Part Number EFDKA55K356E164DH
    Manufacturer Eaton - Electronics Division
    Package/Case Radial - 4 Leads
    Capacitance 35 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC 550V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 6.8 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.811" (46.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 1.476" (37.50mm)