    Eaton - Electronics Division EFDKA70K306E154BH
    Part No.:
    EFDKA70K306E154BH
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEFDKA70K306E154BH.pdf
    Description:
    CAP FILM 30UF 10% 700VDC RAD
    Shipping
    Inventory:183
    Capacitance:
    30 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    700V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    6.5 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.772" (45.00mm)
    Lead Spacing:
    1.476" (37.50mm)
    Features:
    1. How to order EFDKA70K306E154BH on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EFDKA70K306E154BH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EFDKA70K306E154BH?
    Image EFDKA70K306E154BH
    Part Number EFDKA70K306E154BH
    Manufacturer Eaton - Electronics Division
    Package/Case Radial - 4 Leads
    Capacitance 30 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC 700V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 6.5 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 1.476" (37.50mm)