    Eaton - Electronics Division EFDKA60K226E134BH
    Part No.:
    EFDKA60K226E134BH
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial - 4 Leads
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEFDKA60K226E134BH.pdf
    Description:
    CAP FILM 22UF 10% 600VDC RAD
    Shipping
    Inventory:104
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Package/Case:
    Radial - 4 Leads
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    600V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    8 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.614" (41.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    1.476" (37.50mm)
    Applications:
    Automotive; DC Link, DC Filtering
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order EFDKA60K226E134BH on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EFDKA60K226E134BH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EFDKA60K226E134BH?
    Image EFDKA60K226E134BH
    Part Number EFDKA60K226E134BH
    Manufacturer Eaton - Electronics Division
    Package/Case Radial - 4 Leads
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC 600V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 8 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.614" (41.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 1.476" (37.50mm)